Jak docílit těch nejkrásnějších fotek pod vodu

Focení pod vodou

Modelka focená pod vodou

Podvodní fotografie získává na stále větší a větší popularitě a spousta z Vás již nějakou takovou fotečku má, nebo o ní uvažuje – proto nejspíš čtete tyto řádky, že? 😉

Na základě několikaleté zkušenosti, coby asistentka fotografa se specializací na tento typ focení, jsem se rozhodla napsat pár postřehů a tipů, jak získat co nejkrásnější snímky, jež budete rádi ukazovat nejen širokému příbuzenstvu!

To, co si při focení na suchu můžeme kdykoliv navzájem během focení říci, je ve vodě odkázáno na čas před ponorem a po ponoru.

Focení pod vodou má jistá specifika, se kterými se na souši nesetkáte. V prvé řadě je to komunikace. To, co si při focení na suchu můžeme kdykoliv navzájem během focení říci, je ve vodě odkázáno na čas před ponorem a po ponoru. Posléze se můžeme na výstup podívat v náhledu na fotoaparátu, ale i když si povíme, jak udělat pózu jinak, není nikdy stoprocentní záruka toho, že se popsaná póza povede tak, jak si řekneme. Jde totiž o to, že voda je živá. Voda je velice dynamický element, který se hýbe. Voda na nás, na focené objekty působí. Vyvíjí na nás tlak nejen fyzikální, citelně fyzický, ale i psychický. A to vše se do vyfoceného záběru promítá.

Děti jsou stejně živý, dynamický a nepředvídatelný organismus, jako voda.

Proberme si to pěkně popořadě. Vrátím se zpět k té komunikaci. Aktuálně se nám nejčastěji prohánějí před aparátem slečny v kostýmcích mořských panen. Zpravidla hovoříme o děvčatech různého věku, od pěti, šesti let, po patnáctileté slečny. Já sama mám dvě děti, sedmiletou Ladu a devítiletého Huga, voda je jejich druhým životním živlem a ani my nemůžeme říct, že focení s nimi je vždy super se super výsledkem. Děti jsou totiž stejně živý, dynamický a nepředvídatelný organismus, jako voda. Obě tyto děti nemají problém mít pod vodou otevřené oči, nenafukují tváře, jsou schopné udělat pózu, která se jim řekne (přece jenom je často používáme jako reklamu ;-)), ale i tak někdy přijdou do bazénu a oči otevřít nechtějí (jiná koncentrace chemikálií ošetřujících vodu, blbá nálada), nafukují tváře (zpočátku pobytu ve vodě), nebo se zarputile koukají do dna, nebo k hladině a delfína v Karlově objektivu prostě ignorují. Tak to prostě je. Voda je voda a děti jsou děti.

Doporučení vyslovená v bazénu ne pokaždé doputují k cíli.

V kombinaci těchto dvou proměnlivých veličin je fajn si uvědomit, jaké důsledky to může mít na fotografii. Pokud se dítě dívá jen směrem ke dnu, obličej na fotografii nejspíš nebude. Stejně tak budou pravděpodobně přes obličej vlasy. Ty se mohou do tváře dostat prakticky kdykoliv během focení, protože stačí nepatrný pohyb hlavou a vlasy okamžitě mění směr toku společně s vodou. Ano, máte pravdu, fotograf to během focení vidí a po vynoření říká, co a jak. Leč vyřčené a doporučené fotografem ve vodě, nemusí být vždy následně provedené modelkou či modelem. Tím, že jsme pořád víc suchozemci než vodníci, se totiž stává, že doporučení vyslovená v bazénu ne pokaždé doputují k cíli. Částečně je to akustikou v prostoru bazénu a zčásti také tím, že si nejsme ve vodě až tak sebejistí a naše vnitřní nastavení nám zkrátka vytvoří jakousi zvukovou clonu…

Výše uvedený odstavec je zdánlivě dosti negativní, že? Ale nebojte se, není tomu tak. Jen jsem chtěla vypsat možné, ale ne nutné komplikace vznikající při práci ve vodním prostředí. Pojďme si povědět naopak, jak na to, aby vznikaly pokud možno záběry jen krásné.

Máte-li rádi vodu a SEBE, budou snímky nejen hezké, ale budou se Vám i LÍBIT!!!

Nejvíc moc nejdůležitější pro nejvíc moc nejkrásnější fotografii je POHODA. Pohoda, kterou má člověk v sobě, když jde do bazénu. Jinými slovy je vždy již z poloviny vyhráno, když dítě pobývá ve vodě rádo. Totéž platí i o dospělácích. Máte-li rádi vodu, je hodně pravděpodobné, že Vaše snímky budou hezké. A POZOR!!! Máte-li rádi vodu a SEBE, budou snímky nejen hezké, ale budou se Vám i LÍBIT!!! Co to tu píši za bludy? Ne, ne, přátelé, žádné bludy zde nepíšu. Opakuji jednu z mých úvodních vět, že tyto poznatky a doporučení vycházejí z několikaleté zkušenosti s touto prací. Nestává se to často, ale někdy přece, že podle nás (cizího oka) jsou výsledné fotky hezké a modelka na nich vypadá dobře, leč ona sama s výsledkem spokojená není. Dovolila bych si to přirovnat k momentu, kdy člověk uslyší sám sebe na zvukovém záznamu. Takto se běžně neznáme a nejsme na sebe v této poloze připraveni a mnohdy se sami sobě nelíbíme. Podobně voda ukazuje naši tvář s filtrem, který Vám žádná mobilní aplikace nenabídne a nemusí Vám nastavit zcela milé zrcadlo. Není to nic špatného, jen je výše zmíněný obraz mimo Vaše očekávání, která zde hrají další významnou roli. Z mé vlastní zkušenosti s fotkami svými mohu s rukou na srdci přiznat, že ne vždy jsem kdy s mými fotografickými výstupy spokojená byla. Nicméně Karel kupříkladu třeba takovou fotku plesknul reklamně na Instagram a hele, ho, nasbírala stovky lajků od vyloženě cizích lidí! Co tím chci říct? Že to, jak mnohdy vidíme sami sebe, nevypovídá nic o tom, jak krásní ve skutečnosti jsme. Jen my to nevidíme a fotograf není psycholog, aby nám tenhle osobní filtr přeprogramoval. 😉

Po přečtení tohoto článku zřejmě nabýváte pocit, že snad ani nejde vytvořit hezké záběry, ale naštěstí tomu tak není. 🙂
Většina z našich klientů jsou vodu milující lidé, kteří právě proto, že H2O je jejich druhým domovem, si přejí zde být zachyceni foťákem. Lidé jsou tvorové hraví a nebojí se vyzkoušet si pod vodou různé kostýmy a rekvizity a focení pod vodou si užívají, což je na fotkách přesně to krásné, co zachytit lze. Radost.
Nicméně pokud nastane přece jen situace, že klient není s výslednými snímky spokojený, může využít naši 110% garanci vrácení peněz a někdy příště se pokusit o photosession s námi znovu.

A závěrečné rada, či návod na skvělé fotky?

Buďte ve vodě co nejvíc to jde, účastněte se našich foto akcí ještě častěji, než to vůbec jde a pětihvězdičkový výsledek je zaručen!!! 😀

Vaše Lenka

Fialenka
Ahoj, jmenuji se Lenka a jsem matkou dvou prcků, šestiletého Huga a čtyřleté Lady. Jsem také Karlovou asistentkou a partnerkou. S Karlem a jeho prací jsem se setkala před čtyřmi lety, a to přímo pod vodou při focení v Babyclubu Plaváček,kde jsem tehdy působila jako instruktorka plavání kojenců a batolat. V plaváčkovském týmu jsem doposud a učím plavat děti v Havlíčkově Brodě. Praxi v práci s dětmi úročím jako Karlova asistentka při focení dětí v babyclubech. Příležitostně se také prezentuji jako modelka UW photography. Vše, co dělám, mě moc baví a naplňuje a jistý podíl na tom má jistě efekt vodního živlu, který je velmi nevyzpytatelný a pokaždé připraví ve výsledku neotřelé a originální fotky, které se mi snad nikdy neokoukají.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů