Mořské panny s pásečkem??? To snad ne!!!

Často se nás maminky ptají, zda je focení v kostýmku mořské panny vhodné pro jejich 4, 5, 6, 7 letou dceru.

Takovéto dotazy nejsou vůbec od věci! Nicméně FOCENÍ v kostýmku mořské panny je vhodné prakticky pro kohokoliv, kdo má vodu rád a nevadí mu voda v obličeji. Na focení nevyžadujeme pro kvalitní výsledný snímek „samostatného plavce“. Focení je totiž přítomná zkušená asistentka (proškolená instruktorka dětského plavání), která neplavci pomáhá, drží ho a polohuje.

Ale!!!
Řeč je pouze o focení!!!


Mořské panny se však staly velkým hitem současnosti a ze všech stran se na nás rodiče hrnou různé nabídky kurzů plavání v kostýmku mořské panny, miss mořská panna, či prodej kostýmků jako takových. V těchto případech již nabádám rodiče k obezřetnosti, neboť jen oni sami nesou konečnou zodpovědnost za zdraví jejich dítěte.


Na trhu evidentně vítězí komerční myšlenka nad respektem k základům psychomotorického vývoje dítěte, a aniž by si to mnozí dospělí uvědomovali, atakují základní sebezáchovné mechanismy malého člověka, čímž páchají víc škody, než užitku.


Fakta: Přihlásíte-li své dítě do klasického sportovního ploutvového plavání, dítě se v klubu bude nejprve učit samostatně plavat všechny plavecké způsoby a teprve poté se bude moci začít koukat po ploutvích… Není to neopodstatněné. Dítě musí být vědomě schopno ovládat svoji motoriku natolik, aby bylo schopné ji propojit s využitím ploutví.

  • Bifiny (ploutve na každou nohu zvlášť) se ve výuce plavání používají docela často, neboť v nich děti méně krčí kolena při kopání kraulových (znakových) nohou.
  • Monofiny jsou kapitola sama pro sebe. Dvě nohy se stávají jednou.

Jinými slovy: Při plavání s monoploutví prakticky SVÁŽEME NOHY K SOBĚ!

V tomto případě by dítě mělo být samostatný plavec, který je vědomě na té úrovni psychomotorického vývoje, že je schopný zapojit tělo pro plavání i jinak, než kopáním oběma nohama, což je pro něj přirozené. Důležitým mezníkem pro tuto schopnost je věk mezi 4. – 7. rokem života. Pokud oblékneme do kostýmku mořské panny dítě, které není ve vodě schopné vědomé práce, útočíme na jeho nejniternější slabinu, kterou je přímo pud sebezáchovy.


Oči mi z důlků málem vypadly, když jsem viděla fotografie cca 5 ti letých holčiček v kostýmku mořské panny, jež horní polovinou těla ležely na pontonu (velké pěnové desce) a okolo pasu měly nadlehčovací pásky. To jako vážně? Někdo sváže dítěti nohy k sobě

ZÁSADNĚ ZKOMPLIKUJE MOBILITU dítěte ve vodě

a zároveň použije kombinaci dvou NADLEHČOVACÍCH POMŮCEK?!?!?!

Čím dál tím více se věnujeme nejen focení, ale i plavání dětí v kostýmku mořské panny. Během našich kurzů je evidentní, které dítě je již schopno psychicky pojmout pohyb oběma nohama zároveň a které ještě ne. Předškolačky plavou samy krásně jako rybky, umí perfektně používat kraulové nohy, ale delfíní pohyb zvládá psychomotoricky propojit málokterá. Jde o jakousi mentální zralost dítěte, která bývá v praxi bežně posuzována u zápisu do první třídy případně v pedagogickopsychologické poradně. V případě plavání je pak zcela zásadní pro přestup dítěte do další, plně vědomé, úrovně provádění plaveckých pohybů.

Rodiče, nabádám Vás k selskému rozumu a obezřetnosti. Pokud Vaše dítě není samostatný plavec, není pro něj vhodný ani kurz mermaidingu (plavání v kostýmu mořské panny) ani koupě kostýmku, neboť se lákavé pozlátko může v mžiku změnit na fatální záležitost. Pro představu Vám položím kontrolní otázku: „Může se naučit jezdit na tříkolce dítě, které neumí chodit?“

Lenka

Fialenka
Ahoj, jmenuji se Lenka a jsem matkou dvou prcků, šestiletého Huga a čtyřleté Lady. Jsem také Karlovou asistentkou a partnerkou. S Karlem a jeho prací jsem se setkala před čtyřmi lety, a to přímo pod vodou při focení v Babyclubu Plaváček,kde jsem tehdy působila jako instruktorka plavání kojenců a batolat. V plaváčkovském týmu jsem doposud a učím plavat děti v Havlíčkově Brodě. Praxi v práci s dětmi úročím jako Karlova asistentka při focení dětí v babyclubech. Příležitostně se také prezentuji jako modelka UW photography. Vše, co dělám, mě moc baví a naplňuje a jistý podíl na tom má jistě efekt vodního živlu, který je velmi nevyzpytatelný a pokaždé připraví ve výsledku neotřelé a originální fotky, které se mi snad nikdy neokoukají.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.