Často se nás maminky ptají, zda je focení v kostýmku mořské panny vhodné pro jejich 4, 5, 6, 7 letou dceru.
Takovéto dotazy nejsou vůbec od věci! Nicméně FOCENÍ v kostýmku mořské panny je vhodné prakticky pro kohokoliv, kdo má vodu rád a nevadí mu voda v obličeji. Na focení nevyžadujeme pro kvalitní výsledný snímek „samostatného plavce“. Focení je totiž přítomná zkušená asistentka (proškolená instruktorka dětského plavání), která neplavci pomáhá, drží ho a polohuje.
Ale!!!
Řeč je pouze o focení!!!
Mořské panny se však staly velkým hitem současnosti a ze všech stran se na nás rodiče hrnou různé nabídky kurzů plavání v kostýmku mořské panny, miss mořská panna, či prodej kostýmků jako takových. V těchto případech již nabádám rodiče k obezřetnosti, neboť jen oni sami nesou konečnou zodpovědnost za zdraví jejich dítěte.
Na trhu evidentně vítězí komerční myšlenka nad respektem k základům psychomotorického vývoje dítěte, a aniž by si to mnozí dospělí uvědomovali, atakují základní sebezáchovné mechanismy malého člověka, čímž páchají víc škody, než užitku.
Fakta: Přihlásíte-li své dítě do klasického sportovního ploutvového plavání, dítě se v klubu bude nejprve učit samostatně plavat všechny plavecké způsoby a teprve poté se bude moci začít koukat po ploutvích… Není to neopodstatněné. Dítě musí být vědomě schopno ovládat svoji motoriku natolik, aby bylo schopné ji propojit s využitím ploutví.
Jinými slovy: Při plavání s monoploutví prakticky SVÁŽEME NOHY K SOBĚ!
V tomto případě by dítě mělo být samostatný plavec, který je vědomě na té úrovni psychomotorického vývoje, že je schopný zapojit tělo pro plavání i jinak, než kopáním oběma nohama, což je pro něj přirozené. Důležitým mezníkem pro tuto schopnost je věk mezi 4. – 7. rokem života. Pokud oblékneme do kostýmku mořské panny dítě, které není ve vodě schopné vědomé práce, útočíme na jeho nejniternější slabinu, kterou je přímo pud sebezáchovy.
Oči mi z důlků málem vypadly, když jsem viděla fotografie cca 5 ti letých holčiček v kostýmku mořské panny, jež horní polovinou těla ležely na pontonu (velké pěnové desce) a okolo pasu měly nadlehčovací pásky. To jako vážně? Někdo sváže dítěti nohy k sobě
ZÁSADNĚ ZKOMPLIKUJE MOBILITU dítěte ve vodě
a zároveň použije kombinaci dvou NADLEHČOVACÍCH POMŮCEK?!?!?!
Čím dál tím více se věnujeme nejen focení, ale i plavání dětí v kostýmku mořské panny. Během našich kurzů je evidentní, které dítě je již schopno psychicky pojmout pohyb oběma nohama zároveň a které ještě ne. Předškolačky plavou samy krásně jako rybky, umí perfektně používat kraulové nohy, ale delfíní pohyb zvládá psychomotoricky propojit málokterá. Jde o jakousi mentální zralost dítěte, která bývá v praxi bežně posuzována u zápisu do první třídy případně v pedagogickopsychologické poradně. V případě plavání je pak zcela zásadní pro přestup dítěte do další, plně vědomé, úrovně provádění plaveckých pohybů.
Rodiče, nabádám Vás k selskému rozumu a obezřetnosti. Pokud Vaše dítě není samostatný plavec, není pro něj vhodný ani kurz mermaidingu (plavání v kostýmu mořské panny) ani koupě kostýmku, neboť se lákavé pozlátko může v mžiku změnit na fatální záležitost. Pro představu Vám položím kontrolní otázku: „Může se naučit jezdit na tříkolce dítě, které neumí chodit?“
Lenka
Tento blog se mi opravdu líbil. Mnoho užitečných informací. Děkujeme za sdílení. Všechno nejlepší!
Díky! 😉