Jdete 4. září do školy s prvňáčkem?
A chcete si uchovat tyto jedinečné a naprosto neopakovatelné okamžiky ve fotografiích?
Kvalita dnešních fotoaparátů zabudovaných v mobilních telefonech už se v mnohém vyrovná kompaktním fotoaparátům. Dokonce je v některých směrech i předběhne!
Tak neztrácejte hlavu, že nemáte profesionální kameru a pojďte do toho s mobilem!
FOTOGRAFII NEDĚLÁ FOTOAPARÁT, ALE FOTOGRAF
Tady máte několik všeobecných doporučení a rad, jak fotografovat vítání prvňáčků. Může to být mobilem, nebo se to dá aplikovat na jakýkoli fotoaparát.
Pokud nejste znalí „odborných a technických“ nastavení vašeho fotoaparátu (kompakt, mobil) nic se neděje. Nechejte vše na automatice vašeho přístroje, nebo nastavte (pokud tu možnost máte a víte kde) PORTRÉT (většinou obrázek hlavičky) – ale není podmínkou. I se základním nastavením uděláte spousty výborných fotek. Nebude to kvalita jako od profesionála na billboard, ale uvidíte, že budete moc moc spokojení.
A technická aktualizace, kterou mi připomněl kameraman Waldemar – Při focení mobilem můžete zaostřit dotykem na display. Stačí pouze prstem ukázat na obličej vašeho dítěte a automatika se postará, aby právě vaše dítě bylo na fotce správně zaostřeno!
Takže stačí jen nabít baterku v mobilu na plno a jdeme na to!
- DOMA. Reportáž o prvňáčkovi začíná už doma. – Mějte mobil (fotoaparát) pořád při ruce, nebo v ruce. Už první fotky můžou vzniknout doma, jak dítě vstává z postele, jak se obléká. Fajn je třeba detail jak si zavazuje tkaničky, vedle leží nová aktovka… Na takovýchto fotkách bývá krásně vidět radost, těšení se a nervozita na vstup do „velkého školního světa“
- CESTA DO ŠKOLY. Už po cestě do školy může vzniknout pár fotografií – určitě doplní sváteční atmosféru z celkové reportáže… Krásné fotky jsou například zezadu, kdy fotíte dítě jak odchází jakoby od vás, na zádech má velkou tašku, v ruce pytlík a před sebou – novou cestu do života…
- PŘED ŠKOLOU. Nezapomeňte udělat fotečku i před vchodem do školy, kde se schází spousta dětí. Klidně si poodstupte i s vaším prvňáčkem kousek dál, aby bylo vaše dítě v popředí a za ním spousta dalších dětí nachystaných na vstup do školy.
- ZVONĚNÍ. Po vstupu do školy nezapomeňte vypnout zvonění na vašem mobilu! – Vyhnete se tak vyrušování během ceremoniálu, kdy mluví paní ředitelka (nebo ředitel), či paní učitelka a vám někdo zrovna volá.
- PROSLOV. V případě, že vítání žáků ve škole je hromadné, nepohybujte se během proslovů mezi dětmi. Tady stačí udělat fotku jen tak z dálky, celku. Vyfoťte si paní ředitelku/ředitele, řečníky. (v téhle chvíli jsou to osoby veřejné a se svolením na fotografování si nemusíte dělat hlavu). Aby bylo vidět, jak se takové vítání odehrávalo. Hodí se fotka celé skupiny/třídy spolužáků, jak stojí, nebo sedí vykulení jak Alenka v říši divů.
- TŘÍDA. Po vstupu do třídy máte chvilku prostor si udělat fotky, jaké chcete. Určitě můžete jít až k lavici a vyfotit si vaše dítě v detailu. Aby byly vidět i všechny pomůcky, které má na stole. Nebuďte tam příliš dlouho, určitě stačí tři, čtyři fotky a potom odstupte za ostatními rodiči na stranu třídy, nebo dozadu. Po oficiálním přivítání paní učitelkou už nikam nechoďte. Klidně schovejte mobil (fotoaparát) do kapsy a vnímejte informace, kterých se vám dostane opravdu dost . V téhle části se tak moc neděje, děti sedí a buď si kreslí, nebo přebírají sešity a pastelky.
- CHODBA. Ještě se může hodit fotka na chodbě, kde proudí zástupy žáků všech tříd a mezi nimi je vidět ten váš žáček. Klidně ho postavte na nějaký schod, lavičku u stěny, aby přečníval nad všechny spolužáky .
- OSLAVA. V případě, že se po cestě ze školy stavíte na zmrzlinu, nebo džus, nezapomeňte, že i tohle patří do „oficiální“ části prvního školního dne, a je na místě zdokumentovat i tohle. A opět je na fotce fajn, když bude vidět i aktovka – v tento den je to velký symbol!
- A ZASE DOMA. Celá reportáž končí tam, kde začala – po návratu domů, kdy poslední fotka celé série může být třeba samotná aktovka položená u dveří.
Během celého focení střídejte různě detaily a celky – celá postavička, pak třeba jen výřez očí, detail rukou, které něco berou, otvírají… Fotky můžou být rovně, ale i na šikmo, žádné omezení neexistují. – Jen když fotíte na šikmo, tak to udělejte pořádně, ať je vidět, že je to váš úmysl a ne chyba.
Snažte se, ať máte na fotografiích hlavně své dítě, respektujte, že někteří lidé si nepřejí být fotografováni a nepřejí si, aby se jejich fotografie objevili na sociálních sítích. V případě, že tam někoho máte v záběru, doporučuji zeptat se, jestli jí/jemu nevadí, že je na Vašich fotkách.
A pak už stačí jen sdílet Vaši reportáž třeba na facebooku – jen si uvědomte, že na velké množství fotografií nejsou většinou lidé zvědaví. Vyberte proto tři až pět snímků, které podle vás vystihují nejvíc atmosféru a sdílejte jen ty.
Nezapomeňte fotky stáhnout do počítače a zálohovat.
Krásná vzpomínka je, nechat si z této reportáže vytisknout třeba fotoknihu: PRVNÍ DEN VE ŠKOLE , nebo sadu papírových fotografií do alba, stačí poslat fotky přes internet někam do on-line sběrny a za pár dní máte fotky doma. Další variantou je, poslat fotku jako pohlednici přímo z mobilu. Stačí k tomu stáhnout si aplikaci, např: POHLEDNICE ČESKÁ POŠTA a můžete se pochlubit i babičkám a strejdovi s tetou na druhé straně země… 🙂 Tuto variantu velice oceňují obzvláště senioři. Pohlednice s fotkou vnoučka ve škole je naprosto dostane!
Přeji Vám spoustu prima zážitků se školními „starostmi a radostmi“ a všem školáčkům jen ty nejlepší výsledky – sluníčka, hvězdičky, jedničky a pochvaly…